Sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi kısaldı mı ?

Sağlık bakanlığı bu günlerde güzel bir uygulamaya imza atmış demek isterdim. Fakat görünen o ki; yine bir aldatmaca var. 1 ay adatmacası. Zira son derece yanlış bir uygulama yıllarca sineye çekildi. Yeri geldi, yetersiz kalan bir gün, bir ay yüzünden mağdur olan insanlar oldu.

 

Mesele şu: Eski yada yeni sigortalı olsanız da; herhangi bir işe, ilk defa başlangıç yapıyorsanız, 4 ay boyunca sigorta primi ödemeniz gerekiyordu. Yani 4 ayın sonunda  sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordunuz. Bu uygulama ilk işe girimlerde, yani ilk defa çalışma hayatına adım atmış olanlar da makul karşılanabilir olsa da, kişi eski sigortalı olduğu halde, her iş değişiminde aynı süreyi beklemesi çok da mantıklı gelmiyordu. Ve bir sürü insan çeşitli sebeplerle mağdur oluyordu.

 

Şimdi ise; işe yeni başlayan kişinin 4 ay beklemesine gerek yok. 3 ay beklemesi yeterli denmiş. Yani bekleme süresi 90 güne çekilerek, işsiz kalma durumunda, 6 ay sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı 3 ayla becayiş yapılmış. Kaldı kı, var olan bir hakkın alınması da  ayrıca doğru mu olmuştur, tartışılır !

 İlk bakışta dengelenmiş gibi görünsede durum, bir aldatmaca olduğu ortada. Hele ki; şu kriz ortamında iş bulamayan ve eskiden işten ayrılmalarda, 6 ay boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı 3 aya düştüğü için, işten ayrılan kişilerin ilk altı ayda iş bulamayacakları düşünüldüğünde...

 

Çünkü işten ayrılan kişilerin iş bulma süreleri 6 ay ile 1 yıl ve daha uzun süreler alabilmekte olup, işsiz kaldıkları süre boyunca, 3 aylık sağlıktan yararlanma süresi dolduktan sonra, destekleyici herhangi bir sosyal çatı bulunmamakta.

 

Yeşil kart uygulaması var diyebilirsiniz. O konu başlı başına bir muamma olduğu için, yararının yanında bir çok zararı olduğunu da bir daha ki yazımda yer vereceğim.

 

Dilerim bakanlık baştaki 4 ay bekleme süresini 1 ay aldatmacası ile düzeltmekten vaz geçip,  yıllarca prim ödeyen bu insanların sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarını işe başlangıçtan itibaren hemen uygulamaya sokar. İşsiz kalma durumunda ise; asgariye indirmek yerine daha da yükseltip, en azından  9  aya çıkartır.


Bunların yanında sevindirici  bir uygulama var ki; o'da, çocukların  18 yaşına kadar genel sağlık sigortası kapsamında olması. Buna göre:

* Bakmakla yükümlü kişi olarak genel sağlık sigortalısı olan ana ve babaların 18 yaşın altındaki çocukları,

* Primlerini ödeyememiş olan ana ve babaların çocukları 18 yaşını dolduruncaya kadar,

* Ana ve babası olmadığı halde SHÇEK hizmetlerinden faydalanmayan çocuklar,

* Nüfus kayıt işlemleri yapılıncaya kadar yeni doğan çocuklar, genel sağlık sigortalısı sayılmıştır.

Sigortalılar sözleşmeli kamu ve özel sağlık hizmeti sunucularından istediklerine müracaat edebileceklerdir. Acil hallerde sözleşmeli sözleşmesiz tüm sağlık kuruluşlarına gidebileceklerdir.

NOT: Çocuğunuzun sağlık sigorasından yararlanabilmesi için, evvela bağlı olduğunuz il ssosyal sağlık müdürlüğüne, çocuğunuzun kaydını  yaptırmanız gerekmektedir.

Düşünen, üreten, uygulayan bir Türkiye de, daha nice yararlı uygulamalar temennimizdir.

Saygılar

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !